Koç Topluluğu'nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından 1928 yılında kurulan Otokoç Otomotiv, Türkiye'nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketidir.

Otokoç Otomotiv'in temelini oluşturan ve Koç Holding'in ilk otomotiv sektörü yatırımı olan Otokoç A.Ş.'nin temelleri "Ford Motor Company" acentalığının alınmasıyla Ankara'da atıldı. 2001 yılında, daha önce ayrı tüzel kişilikler altında otomotiv perakendeciliği alanında faaliyetini sürdüren Koç Holding'e ait Ford şirketleri Otokoç, Fiat şirketleri de Birmot çatısı altında birleştirildi. 2005 yılında Otokoç ve Birmot'un yönetim birleşmesi, sonrasında Avis'in dahil olması, 2007 yılının Haziran ayında Budget Türkiye lisans anlaşmasının imzalanması ve aynı yılın Kasım ayında tüm yapının Otokoç Otomotiv Ticaret ve Sanayi A.Ş. adı altında tek tüzel kişilikte birleştirilmesi ile bugünkü yapı oluştu.
 
90. yılını geride bırakan Otokoç Otomotiv, Koç Holding’in otomotiv operasyonlarının perakende ve araç kiralama hizmetlerinin sunulduğu şirketidir. Otokoç Otomotiv bugün; Türkiye’de 36 şube (19 Otokoç, 17 Birmot), 72 Avis, 44 Budget ve 18 yurt dışı kiralama ofisi ile hizmet veriyor. Otomotivle ilgili tüm çözümleri tek çatı altında müşterileriyle buluşturan Otokoç Otomotiv, yeni ve ikinci el araç satışı, satış sonrası, toptan yedek parça ve aksesuar satışı, sigorta, finansman, araç koruma hizmetleri, günlük ve operasyonel araç kiralama hizmetleri sunuyor. Ford, Fiat, Ford Trucks, Alfa Romeo, Jeep, Maserati ve Volvo markalarıyla yurtiçi toplam araç satışlarının %8'ini gerçekleştiren şirket, yılda 400.000'e yakın araca satış sonrası hizmet veriyor. 2014 yılında Türkiye’de 40. Yılını kutlayan Avis ve araç kiralamanın en dinamik firması Budget markalarıyla kısa süreli araç kiralama sektörünün lider firması olan Otokoç Otomotiv, operasyonel kiralama sektörünün de en büyük şirketlerindendir.
Kişisel verilerin korunma bilgisi için tıklayınız
Bilgi Toplumu Hizmetleri kapsamında şirketimize ait bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

www.koc.com.tr