OTOKOÇ OTOMOTİV, AVIS BUDGET GROUP INC. İLE BERABER YUNANİSTAN’DAKİ AVIS BUDGET OPERASYONUNU SATIN ALDI


Otokoç Otomotiv ve Avis Budget Group, Yunanistan’ın en büyük araç kiralama şirketlerinden biri olan Olympic Commercial and Tourism Enterprise SA’yı satın aldı.

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı ve Otokoç Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Çimen, “Ülkemizin ve Koç Topluluğu’nun ilk otomotiv şirketi olan Otokoç, 90. yılında gerçekleştirdiği bu satın almayla, Türkiye ile birlikte 9 ülkede 80.000 adetlik araç filosuna ulaştı. Koç Topluluğu olarak tüm işlerimizde hem ülkemizde, hem de yurt dışında büyümeyi hedefliyoruz. Avis Budget Group ile yaptığımız yatırım ortaklığı, uluslararası büyüme stratejimizi destekleyen adımlardan biri oldu. Aktif büyüklüğü 455 milyon euro olan bu operasyon ile Yunanistan’da çok önemli bir yatırım gerçekleştirdik” diye konuştu.

Avis Budget Group Başkanı ve CEO’su Larry De Shon, “Yıllardır iş ortağımız olan Koç Grubu ile Yunanistan'daki Avis, Budget ve Payless markalarının faaliyetlerini sürdürebilmek adına bir araya gelmekten memnuniyet duyuyoruz. Yeni ortaklığımızda birlikte müşteri deneyimini geliştirerek, gelirlerimizi ve operasyonel verimliliğimizi arttıracağımıza inanıyoruz” dedi.

Otokoç ve Avis Budget Group, uluslararası pazarlarda büyüme stratejisine uygun olarak yatırımlarını sürdürüyor. Bu çerçevede, Yunanistan'da Avis, Budget ve Payless lisansları ile kısa ve uzun dönem araç kiralama faaliyetinde bulunan Olympic, Otokoç ve Avis Budget Group ortak girişim ile satın alındı. Ortak girişim şirketinin hisselerinin sahiplik payı yüzde 80 Otokoç, yüzde 20 ise Avis Budget Group’tan oluşuyor. Olympic 2017 yılsonu itibariyle 32 bin adetlik araç parkına sahip.

Cenk Çimen: “Birlikte satın aldığımız bu yapıyı otomotiv ve araç kiralama tecrübemizle büyüteceğimize inanıyoruz.”

Otokoç’un 90. yılında Avis Budget Group ile birlikte gerçekleştirilen yatırımın önemine değinen Çimen, “Koç Topluluğu’nun birçok yabancı şirketle güvene ve uzun yıllara dayanan ortak yatırımları bulunuyor. Yabancı ortaklı bu yatırımların arasına 45 yıllık iş ortağımız olan Avis Budget Group’u da eklemekten mutluluk duyuyoruz. Birlikte satın aldığımız bu yapıyı otomotiv ve araç kiralama tecrübemizle büyüteceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Görgün Özdemir: “Bu yatırım ile birbirimize katacağımız önemli değerler ve fırsatlar olduğunu düşünüyorum.”

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir ise Türkiye’de 1928 yılında otomotiv sektörünün temellerini Otokoç’un attığını vurgulayarak; “Yurt dışında büyüme stratejimiz kapsamında son yıllarda hızlı bir büyüme dönemi geçirdik. Son sekiz yılda her yıl yeni bir ülkede faaliyet göstermeye başladık. Günlük araç kiralama sektöründe sağlıklı büyümesini sürdüren, uzun dönem araç kiralama pazarında da ülke ekonomisinin tekrar canlanmasıyla yükselişe geçmeye başlayan Yunanistan da sekizinci ülke yatırımımız oldu. Olympic şirketinin kaliteli ve donanımlı insan kaynağı ve uzun yıllara dayanan sektör deneyimi bulunuyor. Bu yatırım ile birbirimize katacağımız önemli değerler ve fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Otokoç olarak, bundan sonraki yıllarda da yurt içi ve yurt dışında gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarla ulaşım çözümleri sunmaya devam edeceğiz’’ dedi.

Otokoç Otomotiv Hakkında

Otokoç Otomotiv, Koç Grubu’nun otomotiv sektöründeki ilk yatırımı olarak 1928 yılında kuruldu. Otokoç Otomotiv, otomotiv perakendeciliğinde Birmot, Otokoç ve Otokoç Sigorta; araç kiralama sektöründe Avis, Avis Filo ve Budget; araç paylaşımı sektöründe ise Zipcar markalarıyla hizmet veriyor.

Birmot çatısı altında Fiat, Alfa Romeo, Jeep, Maserati markalarıyla, Otokoç çatısı altında ise Ford, Ford Trucks ve Volvo markalarıyla yeni araç satışı, servis ve yedek parça hizmetleri, toptan yedek parça satışı, sigorta ve finansman, aksesuar satışı, 2.el araç satışı ve araç koruma sistemlerini tek çatı altında müşterilerine sunuyor. Otokoç Otomotiv yaptığı yeni araç satışları ile Türkiye otomotiv pazarından her yıl %8 pay almaktadır.

Türkiye’nin en büyük 31. şirketi olan Otokoç Otomotiv, bu satın alma ile Türkiye dahil 9 ülkede 300’den fazla lokasyona ve yaklaşık 80.000 adetlik araç parkına ulaşmış olacaktır. Türkiye dışında Yunanistan, Macaristan, Ukrayna, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Irak, Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan’da araç kiralama hizmeti veren Otokoç Otomotiv Global 100 endeksinde sektör birincisidir.

Avis Budget Group Hakkında

Avis Budget Group, araç kiralama ve diğer mobilite çözümleri sağlayan dünyanın lider markasıdır. Avis ve Budget markaları aracılığıyla, dünya çapında yaklaşık 180 ülkede 11.000'den fazla kiralama ofisine sahiptir. Aynı zamanda bir milyondan fazla üyesi olan Zipcar ile dünyanın lider araç paylaşım kulübüdür. Avis Budget Group, Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralasya'daki araç kiralama ofislerinin çoğunu direkt olarak yönetmektedir. Dünyanın diğer bölgelerinde ise lisans sahipleri aracılığıyla faaliyet göstermektedir. Avis Budget Group’un yaklaşık 31.000 çalışanı olup, genel merkezi Parsippany, NY'de bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için www.avisbudgetgroup.com adresini ziyaret edin.

Bilgi için: Abdurrahman Erenler / Tuba Pınar / 0212 347 03 30 / otokoc@artipr.com.tr